Nove mogućnosti za projekte između BiH i Crne Gore: održan info dan u Nikšiću

Nove mogućnosti za projekte između BiH i Crne Gore: održan info dan u Nikšiću

U Nikšiću je 30. listopada 2025. godine održan drugi informativni dan povodom objave Drugog poziva za dostavljanje projektnih prijedloga u okviru IPA programa prekogranične suradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. –2027.

Događaj je okupio više od 40 potencijalnih aplikanata, uključujući predstavnike općina, lokalnih javnih poduzeća, organizacija civilnog društva i institucija koje se bave zaštitom okoliša, razvojem zajednica i upravljanjem rizicima od katastrofa.

Sudionici su imali priliku dobiti detaljne informacije o prioritetnim oblastima i ciljevima poziva, kriterijima prihvatljivosti, procesu prijave i mogućnostima za partnerstva između organizacija iz dvije zemlje.

Ukupna sredstva dostupna u okviru poziva iznose nešto više od 3,3 milijuna eura, a rok za dostavljanje projektnih prijedloga je 28. studeni 2025. godine.

Drugi poziv posebno se fokusira na jačanje regionalne suradnje u oblasti otpornosti na katastrofe i klimatske promjene, kroz dvije ključne aktivnosti:

1. unapređenje kapaciteta institucija i službi zaštite i spašavanja za upravljanje rizicima od katastrofa
2. jačanje kapaciteta lokalnih vlasti, gospodarskih subjekata i organizacija civilnog društva za suočavanje s učincima klimatskih promjena.
 
Pitanja u svezi s ovim pozivom mogu se slati najkasnije 21 dan prije roka za podnošenje projektnih sažetaka (concept notes) na adresu: delegation-bosnia-and-herzegovina-cfp@eeas.europa.eu.
 
Odgovori na pristigla pitanja bit će objavljeni najkasnije 11 dana prije isteka roka za podnošenje projektnih sažetaka (concept notes).
 
Podsjećamo, prvi informativni dan održan je 27. listopada u Sarajevu, gdje je nazočilo više od 50 sudionika.