Predstavljeni prvi rezultati provedbe Radnog paketa 5 projekta StEP

Predstavljeni prvi rezultati provedbe Radnog paketa 5 projekta StEP

Sveobuhvatan pregled IPA III programa, periodični izvještaj s informacijama o mogućnostima finansiranja za tematske upravljačke skupine Strategije Evropske unije za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR) i operativne smjernice za državne IPA koordinatore za jednostavnije uključivanje prioriteta EUSAIR u IPA III programe, prvi su rezultati Radnog paketa 5 projekta StEP, predstavljeni tokom online prezentacije 21.2.2025. godine.

Prezentaciju je otvorila Elvira Habota, direktorica Direkcije za evropske integracije, koja je istakla značaj projekta StEP u osiguravanju efikasnije provedbe EUSAIR prioriteta i vodećih inicijativa kroz aktivno uključivanje ključnih aktera. Posebno je naglasila da je Radni paket 5 osmišljen kako bi omogućio integraciju prioriteta akcionog plana EUSAIR u IPA III programe kroz jačanje saradnje sa DG ENEST i delegacijama EU u zemljama članicama EUSAIR (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija). 

Prezentaciju je organizovala Direkcija za evropske integracije kao projektni partner u okviru projekta EUSAIR Stakeholders Engagement Point (StEP), u kojem je Vodeći partner Regija Marche iz Italije, a učestvuje i SASPAC (State Agency for Strategic Programming and Assistance Coordination) iz Albanije.