MAKROREGIONALNE STRATEGIJE
Pored Evropske komisije, koja ima vodeću ulogu koordinacije strategije, u svakoj državi postoje koordinatori koji pružaju podršku u implementaciji, kako bi se ispunili strateški, dugoročni ciljevi država učesnica. Makroregionalne strategije nemaju sopstveni izvor finansiranja, već se sredstva osiguravaju iz postojećih finansijskih izvora, kao što su evropski strukturni i investicijski fondovi.
Očekivani rezultati svake makroregionalne strategije su definisanje problema, određivanje zajedničkih ciljeva, sudjelovanje u aktivnostima kroz projekte i programe, te na taj način osigurati dugoročna i efikasna rješenja, koja bi koristila samoj državi, kao i regiji.
Bosna i Hercegovina je uključena u dvije strategije:
- Strategiju za dunavsku regiju (EUSDR) i
- Strategiju za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR).
Postoje još i EU strategija za alpsku regiju (EUSALP) i EU strategija za područje Baltičkog mora (EUSBSR).
Više informacija možete pronaći na ovdje.
STRATEGIJA EU ZA DUNAVSKU REGIJU (EUSDR)
Makroregionalna strategija je usvojena 2010. godine. Obuhvata devet država članica i pet nečlanica EU: Njemačka (Baden-Württemberg i Bavarska), Austrija, Slovačka, Češka, Mađarska, Slovenija, Rumunija, Bugarska i Hrvatska te Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Moldavija i Ukrajina. Strategija se sastoji i od četiri prioritetna stuba:
A. Povezivanje Dunavske regije
B. Zaštita/očuvanje okoliša Dunavske regije
C. Izgradnja prosperiteta u Dunavskoj regiji
D. Jačanje Dunavske regije
Službena stranica https://www.danube-region.eu
STRATEGIJA EU ZA JADRANSKO-JONSKU REGIJU (EUSAIR)
Ova makroregionalna strategija usvojena je 2014. godine. Obuhvata četiri države članice (Italija, Slovenija, Hrvatska, Grčka) i pet država izvan EU (Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Albanija i S. Makedonija). Strategija se sastoji od četiri stuba koji se dijele na teme. Za svaki stub kao koordinatori su predviđene dvije države (jedna članica i jedna država izvan EU). Stubovi u okviru kojih strategija djeluje:
A. Plavi rast
B. Povezivanje regije
C. Kvaliteta okoliša
D. Održivi turizam
Službena stranica Strategije je: http://www.adriatic-ionian.eu/
STRATEŠKI PROJEKTI
EUSAIR FACILITY POINT
U okviru transnacionalnog programa ADRION, razvijen je Strateški projekat EUSAIR Facility Point, s ciljem da se podrži upravljačka struktura EU Strategije za jadransko-jonski makroregion (EUSAIR), sa trajanjem od 1. maja 2016. do 31. decembra 2022. Vodeći partner Projekta je Ured Vlade Slovenije za razvoj i evropsku kohezijsku politiku, a projektni partner u BiH je Direkcija za evropske integracije, odnosno Ured Državnog IPA koordinatora. Kako su Strategijom obuhvaćene i zemlje članice EU i zemlje potencijalni kandidati i kandidati za članstvo u EU, strateški projekat se finansira iz tri izvora: Evropskog regionalnog razvojnog fonda (ERDF), Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) i nacionalnog kofinansiranja. Projektni partner iz IPA zemlje obezbjeđuje 15 posto kofinansiranja uz IPA II izvor finansiranja.
Više o samom projektu možete pročitati na slijedećem linku: https://eusairfacilitypoint.adrioninterreg.eu/
Kontakt:
Tina Trapara
EUSAIR Facility Point projektni službenik
Tel: +387 33 255 495
e-mail: tina.trapara @dei.gov.ba
PANORAMED
U okviru transnacionalnog programa MED, razvijen je Strateški projekat s ciljem podrške upravljačkoj strukturi MED-a, pod nazivom PANORAMED, sa trajanjem od 4. jula 2017. do 31. marta 2022. Vodeći partner Projekta je Ministarstvo finansija I javne uprave Španije, a projektni partner u BiH je Direkcija za evropske integracije, odnosno Ured Državnog IPA koordinatora. Kako su programom obuhvaćene i zemlje članice EU i zemlje potencijalni kandidati i kandidati za članstvo u EU, strateški projekat se finansira iz tri izvora: Evropskog regionalnog razvojnog fonda, Instrumenta za pretpristupnu pomoć IPA II i nacionalnog kofinansiranja. Projektni partner iz IPA zemlje obezbjeđuje 15 posto kofinansiranja uz IPA II izvor finansiranja.
Više o samom projektu možete pročitati na slijedećem linku: https://governance.interreg-med.eu/
Kontakt:
Adi Hadzihalilovic
PANORAMED Projektni službenik
Tel: +387 33 209 032
e-mail: adi.hadzihalilovic@dei.gov.ba