Стратегија проширења
Стратегија проширења и кључни изазови (Стратегија) је један од докумената из Пакета проширења. Стратегија даје преглед стања, кључне изазове за наредну годину, стратешку оријентацију политике проширења и кратак преглед напретка које су оствариле државе кандидати и потенцијални кандидати. Стратегија наводи на који ће начин Европска унија наставити пружати подршку (техничку и финансијску), те доноси опште препоруке и закључке о свакој држави кандидату и потенцијалном кандидату. Стратегију најчешће прати додатак у којем су детаљније изнесене оцјене и налази Европске комисије о напретку у процесу приступања ЕУ.
Европска комисија је Стратегију проширења Европске уније (Стратегија) први пут 2015. године дефинисала као средњорочни документ који обухвата актуелни мандат Европске комисије. Тада је Комисија навела да су државе обухваћене процесом проширења оствариле значајан напредак у многим областима током претходне године, али су изазови са којима се те државе суочавају такви да ниједна од њих неће бити спремна да приступи ЕУ у мандату актуелне Комисије (до краја 2019. године). Потврђено је да ће свака држава бити оцијењена појединачно, на основу оствареног напретка. ЕК ће и даље инсистирати на провођењу реформи и мјера, а не само на њиховом усвајању. Стратегијом је потврђен приступ „рјешавања темељних питања на првом мјесту”, прије свих, владавине права, темељних права, јачања демократских институција, укључујући реформу јавне управе, те привредног развоја и конкурентности, који ће придонијети стварању радних мјеста, те расту и повећању интереса улагача. Одговарајуће рјешавање „темељних питања“ је кључ за испуњавање критерија за чланство из Копенхагена и Мадрида.
Европска комисија је 6.2.2018. године усвојила стратегију за "Вјеродостојну перспективу проширења и појачану сaрадња ЕУ са западним Балканом",потврђујући европску будућност регије као геостратешко улагање у стабилну, снажну и уједињену Европу, темељену на заједничким вриједностима.
Стратегија истиче приоритете и области заједничке појачане сарадње, бавећи се конкретним изазовима са којима се суочава западни Балкан, а посебно потребу за темељним реформама и добросусједским односима. Стратегија јасно наводи да су врата Европске уније отворена за даљња приступања када индивидуалне земље буду испуниле критерије за чланство. У њој је истакнуто да Европска комисија не мијења политику проширења - процес јесте и остаје заснован на заслугама. Свака земља ће бити оцијењена сходно властитим постигнућима. У њој је потврђен приступ ЕУ који значи да је потребно провести свеобухватне реформе у кључним областима. Владавина права, темељна права и управљање морају бити ојачани, функционисање демократских институција озбиљно побољшано, а реформа правосуђа, борба против корупције и организованог криминала, као и реформа јавне управе, требају пружити стварне резултате.
У Стратегији се наводи да ће ЕУ значајно појачати подршку процесу трансформације на западном Балкану, те да је Европска комисија предвидјела Акциони план који укључује шест кључних иницијатива које се баве специфичним подручјима од интереса како за ЕУ, тако и за земље западног Балкана. То су: владавина права, безбједност и миграције, социоекономски развој, саобраћајна и енергетска повезаност, дигитална агенда, помирење и добросусједски односи. Како би била осигурана примјерена средства за подршку овој Стратегији и континуирани пут ка чланству, Европска комисија предлаже постепено повећање финансирања у оквиру Инструмента за претприступну помоћ (IPA).
Комуникација о политици проширења ЕУ-а за 2023. годину
Комуникација о политици проширења ЕУ-а за 2022. годину
Комуникација о политици проширења ЕУ-а за 2021. годину
Комуникација о политици проширења ЕУ-а за 2020. годину
Унaпрeђeњe процеса приступања - Кредибилна перспектива ЕУ за западни Балкан (2020)
Комуникација о политици проширења ЕУ-а за 2019. годину
Вјеродостојну перспективу проширења и појачану сaрадња ЕУ са западним Балканом (2018)
Вјеродостојну перспективу проширења за 2017. годину
Стратегија проширења за 2016.годину
Стратегија проширења за 2015.годину
Стратегија проширења и кључни изазови 2014 - 2015
Стратегија проширења и кључни изазови 2013 - 2014
Стратегија проширења и кључни изазови 2011 - 2012
Стратегија проширења и кључни изазови 2010 - 2011
Стратегија проширења и кључни изазови 2009 - 2010
Стратегија проширења и кључни изазови 2008 - 2009
Стратегија проширења и кључни изазови 2007 - 2008